افزایش ۲۹۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی تا پایان امسال

[ad_1]

به‌گزارش برق نیوز، حمیدرضا عظیمی با اشاره به این مطلب گفت: شرکت برق حرارتی از ابتدای سال ۹۶، موفق به افزایش ظرفیت تولید به میزان ۷۵ مگاوات از طریق به مدار آوردن ۲ واحد نیروگاهی سیار و یک واحد کوچک گازی شده است و پیش‌بینی می‌شود طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال ۱۳۹۶، حدود ۲۹۰۰ مگاوات به ظرفیت شبکه برق کشور افزوده شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت برق حرارتی از ابتدای سال ۹۶، موفق به افزایش ظرفیت تولید به میزان ۷۵ مگاوات از طریق به مدار آوردن ۲ واحد نیروگاهی سیار و یک واحد کوچک گازی شده است. افزود: علاوه بر عملکرد فوق ۱۲۳ مگاوات از طریق کاهش دمای هوای ورودی کمپرسور نیروگاه‌های گازی و ارتقا سیستم کنترل (IGV+) نیز از ابتدای سال ۹۶ تاکنون به ظرفیت عملی نیروگاه‌های حرارتی در ساعات پیک بار افزوده شده است.

عظیمی از برنامه ریزی جهت شروع عملیات اجرایی احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی به ظرفیت ۴۰۰۰ مگاوات نیز از طریق قراردادهای متقابل در سال جاری خبر داد.

وی ادامه داد: قراردادهای بیع متقابل قراردادهایی است که با هدف صرفه­ جویی در مصرف سوختهای فسیلی، کاهش گازهای گلخانه‌ای و بر مبنای تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی و افزایش راندمان نیروگاهی بین دولت و سرمایه گزاران منعقد می‌شود.

معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی با اشاره به احداث ۱۲ واحد نیروگاهی به ظرفیت ۱۹۶۴ مگاوات در سال ۹۵ گفت: از این میزان تعداد ۴ واحد توسط دولت و ۸ واحد توسط بخش خصوصی ساخته شده است.

وی افزود: علاوه بر آن، حدود ۶۰۰ مگاوات از طریق کاهش دمای هوای ورودی کمپرسور نیروگاه‌های گازی و ارتقای سامانه کنترل (آی جی وی+) نیز در سال ۹۵ به ظرفیت عملی شبکه برق اضافه شده است که این عملکرد، کمک شایانی در ساعات پیک بار به شبکه سراسری کرده است.

عظیمی در پایان با توجه به روند رشد مصرف، خاطرنشان ساخت: این شرکت از ابتدای سال ۹۵ تاکنون عملیات اجرایی بیش از ۱۱۰۰۰ (یازده هزار) مگاوات نیروگاه­های حرارتی را با استفاده از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و تأمین منابع مالی خارجی، آغاز کرده که بخشی عمده‌ای از هدف‌گذاری توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور در برنامه ششم توسعه را محقق خواهد ساخت.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *