راه‌اندازی ۱۰۰مگاوات نیروگاه خورشیدی در همدان

[ad_1]

به گزارش برق نیوز، حاجی رضا تیموری گفت: در دهه فجرسال گذشته دو نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی با حضور وزیر نیرو در همدان افتتاح شد و در مدار قرار گرفت که انرژی آن به صورت تضمینی از طرف وزارت نیرو خریداری می‌شود.

وی با بیان اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی برای احداث ۱۰۰ مگاوات نیروگاه‌های خورشیدی مجوزهای مربوطه را از وزارت نیرو دریافت کرده گفت: این تعداد در قالب ۱۰ نیروگاه ۷ مگاواتی و یک نیروگاه ۳۰ مگاواتی است که موافقت نامه آن‌ها صادر شده و تا چند سال آینده تمام آن‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.

تیموری عنوان کرد: نیروگاه ۷ مگاواتی درمقابل شهرک ویان هم اکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در ده هکتار زمین اجرا شده و حدود ۸ میلیون یورو برای آن سرمایه گذاری می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به اینکه این پروژه توسط شرکت ایرانی و با مشارکت شرکت خارجی از ایرلند و آلمان اجرا شده است، عنوان کرد: این پروژه به طور صد در صد خصوصی انجام شده و دولت در آن سرمایه گذاری نداشته است.

وی از افتتاح این نیروگاه خورشیدی در مدت ۲۰ روز آینده خبر داد و گفت: در صورتی که تمام ۱۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی به بهره‌برداری برسد می‌توان همدان را به عنوان پایلوت نیروگاه‌های خورشیدی کشور اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به مزایای این نیروگاه‌های خورشیدی عنوان کرد: این نیروگاه‌ها به صورت مقیاس کوچک هستند و در هر نقطه‌ای از استان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و انرژی در محل تولید و مصرف می‌شود.

تیموری افزود: انرژی تولید شده از این نیروگاه‌ها پاک بوده و تلفات انرژی نیز ندارد ضمن اینکه از هیچ گونه سوختی برای آن استفاده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه نیروگاه‌های خورشیدی همدان در مناطق قهاوند، شیرین‌سو، فامنین، ویان و کبودراهنگ ایجاد می‌شود عنوان کرد: ظرفیت استان همدان برای راه‌اندازی نیروگاههای خورشیدی تا ۲۰۰ مگاوات شناسایی شده است که ۱۰۰ مگاوات آن در دست اجراست.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان عنوان کرد: ۷۰ درصد تجهیزات نیروگاه مانند پنل‌های خورشیدی به کار رفته در این نیروگاه‌ها و اینورتر‌ها از شرکت خارجی تأمین و ۳۰ درصد تجهیزاتی مثل کابل، ترانس و تابلودر داخل تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نمونه پنل‌ها در داخل تولید نمی‌شود اعلام کرد: یک سرمایه گذار ایرانی با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی پیشنهاد کرده تا در استان همدان کارخانه‌ای را برای تولید پنل‌ها احداث کند.

تیموری با اشاره به اینکه دستگاه‌های مختلفی برای راه اندازی این نیروگاه‌ها حمایت داشته‌اند گفت: از استاندار، معاونین، مدیرکل جهاد کشاورزی استان، مدیر محیط زیست و منابع طبیعی استان، آب منطقه‌ای و سازمان برنامه و بودجه استان قدردانی می‌کنم.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *