رله کنترل بار

[ad_1]

سرویس آموزش و آزمون برق نیوز: در برق صنعتی جهت حفاظت از موتورها، ژنراتور‌ها و ترانسهای قدرت از رله کنترل بار استفاده می‌شود. این رله‌ها جایگزینی مناسب برای رله‌های بی متالی یا همان حرارتی هستند.

 


 

 

 در این رله‌ها بااستفاده از یک سری کانال عبوری که سیمهای سه فاز در داخل آن‌ها قرار می‌گیرد میزان جریان عبوری را توسط روش القائی اندازه می‌گیرند (مانند آمپرمترهای انبری).

کاربرد عمده این رله‌ها در حفاظت موتور‌ها در برابر عواملی مثل اضافه بار بیش از حد مجاز، دو فاز شدن، اتصالی در هر نقطه از مسیر مصرفی جریان حتی در داخل موتور و اختلالات داخلی موتوراست.

با استفاده از یک کانال یا دو کانال نیز می‌توان موتورهای تک فاز و دو فاز را نیز حفاظت کرد. چون موتور‌ها در ابتدای کار جریان زیادی جهت راه اندازی دریافت می‌کنند لذا در این مدت زمان رله نباید عمل کند تا موتور راه بیفتد لذا بر روی این رله‌ها یک تایمر قابل تنظیم قرار داده می‌شود تا پس از این مدت (عبور از اضافه جریان اولیه) رله فعال شود.

 

همچنین یک ولوم قابل تغییر نیز جهت تنظیم جریان مجاز موتور در حین کار بر روی این رله قرار داده می‌شود. بر روی پنل این رله‌ها نیز یک دکمه ریست جهت ریست رله پس از اجرای عمل حفاظت قرار داده می‌شود. بر خلاف رله‌های بی متال که سرعت عملکرد آن‌ها بسیار پایین است (برای یک رله ۱۲ آمپری در جریان ۱۸ آمپری حدود ۹۰ تا ۱۸۰ ثانیه) و موتور آسیب خواهد دید رله‌های الکترونیکی کنترل بار در مدت زمان بسیار کمی (کمتر از یک ثانیه) فاز‌ها را قطع می‌کنند. البته باید ذکر کرد که رله به صورت مستقیم فاز‌ها را قطع نمی‌کند بلکه کنتاکتور فازهای اتصالی به موتور را قطع می‌کند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *