معرفی رشته مکاترونیک

[ad_1]

سرویس آموزش و آزمون برق نیوز: نام مکاترونیک از دوکلمه‌ی مکانیک و الکترونیک ریشه می‌گیرد و روشی چند رشته‌ای و جدید برای طراحی و ایجاد محصولی است که مبانی رشته‌های مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر، مواد، شیمی و صنایع را با هم در می‌آمیزد. سیستم‌های مکاترونیکی نوعا از اجزا سنتی مکانیک و الکتریک تشکیل شده اند، ولی به دلیل بکارگیری حسگرها، عملگر‌ها و سیستم‌های کنترل کامپیوتری از آن‌ها به عنوان سیستم‌های هوشمند نیز یاد می‌شود.

مکاترونیک را می‌توان یک فرآیند نوین مهندسی نامید که با طراحی و ساخت محصولات و سیستم‌های هوشمندی سر و کار دارد و شامل ترکیبی از عملگرهای مکانیکی و الکترونیکی هستند. به طور خلاصه سیستم‌های مکاترونیک را میتوان سیستم‌های هوشمند الکترومکانیک نامید.

کسانی که در رشته‌ی مکاترونیک مهارت کسب می‌کنند باید اطلاعت کلی از شماری از تکنیک‌ها به دست آورند و قابلیت اداره‌ی کل فرآیند طراحی را داشته باشند. آن‌ها باید قادر باشند از منابع اطلاعاتی سایرین بهره برده و از ترکیب ویژه‌ی فناوری هایی که اقتصادی‌ترین، جدیدترین، زیبا‌ترین و مناسب‌ترین راه حل را برای مساله مورد نظر ارائه می‌دهند استفاده نمایند. صنعت به مهندسان مکاترونیک برای ساخت سریع محصولات جدید با بازدهی و کیفیت بالا و قیمت پایین نیازمند است.

در آزمون کارشناسی ارشد این رشته دروس زبان عمومی-تخصصی و ریاضیات الزامی می‌باشد، اما در مورد سه درس دیگر دانشجویان می‌توانند سه درس از بین ۸ درس دینامیک، کنترل، هوش مصنوعی، مدارهای منطقی و ریزپردازنده ها، الکترونیک ۱ و ۲، برنامه نویسی و الگوریتم انتخاب نمایند. همانطور که از دروس اختیاری این رشته برمی آید متقاضیان اصلی این رشته دانش آموختگان رشته‌های برق، مکانیک و کامپیوتر می‌باشند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *