نقش رله بوخهلتس (بوخهلتز)

[ad_1]

سرویس آموزش و آزمون برق نیوز: رله بوخهلتس یک رله حفاظتی برای دستگاهی است که توسط روغن خنک میشود و یا از روغن به عنوان ایزولاسیون در آن استفاده شده است و دارای  منبع انبساط نیز می‌باشد.

 

این رله با بوجود آمدن گاز یا هوا در داخل منبع روغن دستگاه و یا پائین رفتن سطح روغن از حد مجاز و یا در اثر جریان پیدا کردن شدید روغن بکار می‌افتد و سبب به صدا درآوردن سیگنال و دادن علامت می‌شود و یا اینکه مستقیماً دستگاه خسارت دیده را از برق قطع می‌کند.

رله بوخ هلتس به قدری دقیق است که به محض اتفاق افتادن کوچکترین خطائی عمل می‌کند و مانع آن می‌شود که دستگاه خسارت زیادی ببیند.  این رله بیشتر در  ترانسفورماتور روغنی استفاده شود.

خطاهائی که سبب بکار انداختن رله بوخهلتس می‌شوند عبارتند از:

  • جرقه بین قسمتهای زیر فشار و هسته ترانسفورماتور
  • اتصال زمین
  • اتصال حلقه و کلاف
  • قطع شدن در یک فاز
  • سوختن آهن
  • چکه کردن روغن از ظرف روغن و یا از لوله‌های ارتباطی.

در خطاهای کوچک، هوا یا گازهای متصاعد شده از روغن، وارد لوله رابط بین ترانسفورماتور و منبع ذخیره روغن (ظرف انبساط) شده و به داخل رله بوخهلتس که در یک قسمت از این لوله قرار دارد راه یافته و به طرف فسمت بالای رله که به صورت مخزن گاز درست شده است صعود می‌کند و در آنجا جمع می‌شود.

گازهای راه یافته به داخل رله بوخهلتس به سطح فوقانی روغن فشار می‌آورد و باعث پائین آوردن سطح روغن در رله بوخ هلتس میگردد. این فشار به شناور بالائی رله، منتقل میشود و آن را به طرف پائین میراند. حرکت شناور باعث بستن و یا باز کردن کنتاکتهائی میشود که جهت دادن فرمان در یک محفظه جیوه‌ای تعبیه شده است.

در موقعی که خطا به صورت یک اتصالی شدید باشد، گازهای متصاعد شده در اثر قوس الکتریکی به قدری زیاد می‌گردد که موجب راندن موجی از روغن به داخل ظرف انبساط میشود. اگر سرعت موج روغن از مقدار معینی که قبلاً تنظیم شده است تجاوز کند، قبل از اینکه گاز‌ها به داخل رله بوخ هلتس راه یابند، دریچه اطمینان رله به کار می‌افتد و باعث قطع ترانسفورماتور از برق می‌شود.

 

اگر رله بوخهلتس دارای دو گوی شناور باشد، دریچه اطمینان طوری تنظیم می‌شود که در صورتیکه سرعت حرکت روغن مابین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر بر ثانیه رسید، رله قطع کند.

در رله هایی که شامل یک گوی شناور میباشد، دریچه اطمینان با شناور لحیم شده است و در این رله‌ها وقتی سرعت روغن به ۶۵ تا ۹۰ سانتیمتر بر ثانیه رسید رله عمل می‌کند.

 

منبع: سایت هادی حداد خوزانی

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *