نیروگاه مقیاس کوچک خرم‌بید وارد مدار شد

[ad_1]

به‌گزارش برق نیوز، طرح تولید پراکنده و انرژی‌های نو در صنعت برق کشور با هدف توسعه و افزایش سهم تولید برق کشور، حائز اهمیت است و پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنولوژی‌های تولید پراکنده و بکارگیری آن‌ها در سطح شبکه‌های توزیع، فرصتی را برای بهره‌مندی از مزایای بکارگیری این منابع در جهت بهبود بهره برداری از شبکه‌های توزیع و کاهش تلفات برق فراهم ساخته است.

معاون برنامه ریزی و تحقیقات این شرکت با بیان این مطلب که نظر حمایتی صنعت برق کشور از طرح تولید برق توسط بخش خصوصی رو به افزایش است اظهار داشت: به‌منظور تأمین برق مشترکین، مبحث پدافند غیر عامل و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مدیریت مصرف، کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق، حمایت صنعت برق کشور در جهت اجرای نیروگاه‌های مولد مقیاس کوچک به شدت رو به افزایش است و شرکت برق منطقه ای فارس نیز تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا سرمایه‌های بخش خصوصی در این زمینه را برای نصب و راه اندازی اینگونه مولدها هدایت کند.

حمزه روغنیان به ظرفیت نیروگاه 8 مگاواتی شهرک صنعتی خرم بید اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با حمایت و پی گیری برق فارس تا کنون هشت نیروگاه مقیاس کوچک در استان فارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث و به بهره برداری رسیده است.

وی در ادامه افزود: یک شرکت داخلی  با نصب 4 مولد 2 مگاواتی مقیاس کوچک گاز سوز در ساختگاه شهرک صنعتی خرم بید و صرف هزینه حدود 160 میلیارد ریال، موفق به تولید و تزریق 8 مگاوات برق به شبکه برق شد. که با اتمام این پروژه و با بهره برداری و اتصال آن به شبکه سراسری برق کشور، تعداد نیروگاه‌های مقیاس کوچک به 8 نیروگاه و ظرفیت نیرو گاه‌های منصوبه در استان فارس به 65.9 مگاوات رسیده است.

معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات برق فارس در ادامه گفت: برق فارس در راستای اجرای سیاست گذاری‌های وزارت نیرو، به عنوان مجری طرح تولیدات پراکنده، با صدور مجوزات لازم از جمله موافقت نامه، پروانه احداث و انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق، مبادرت به جلب نظر سرمایه گذاران و مشارکت در اجرای این طرح مهم و اساسی نموده است.

روغنیان در ادامه سخنان خود به مزایا و سود دهی ناشی از منابع تولید پراکنده برای سرمایه گذار اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: کاهش تلفات، بهبود ولتاژ، افزایش قابلیت اطمینان شبکه و کاهش سهم سرمایه گداری از جمله مزایای واحدهای تولید پراکنده برای وزارت نیرو است.

وی در ادامه افزود: در شبکه‌های توزیع، به خصوص شبکه توزیع برق ایران، با توجه به اتلاف بالای انرژی، جایابی بهینه منابع تولید پراکنده برای رسیدن به اهداف مورد نظر امری ضروری به نظرمی رسد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *